14.10.2025
Företagskväll med studenter från Luleå tekniska universitet
Den 1 oktober bjöd vi in våra och Byggföretagens medlemsföretag till en företagskväll på Vetenskapens hus i Luleå med studenter från Luleå tekniska universitet som läser Civilingenjör Väg- och vattenbyggnad, Civilingenjör Samhällsbyggnadsteknik och Civilingenjör Arkitektur för att välkomna dem till branschen och för att berätta om branschens möjligheter. Under kvällen fick vi även höra på fyra alumner från Luleå tekniska universitet som idag är verksamma i bygg- och anläggningsbranschen; Per Vedin (Områdeschef för norra Sverige, Keller Grundläggning AB), Elin Svärd (Miljökonsult, Ramboll Sverige AB), Lennart Nilsson (Projektchef, NCC AB) och Ida Edskär (Teknisk chef, Lindbäcks Bygg AB). Alumnerna berättade om sina studieval och sina resor i branschen samt gav tips inför kommande praktikperiod och sommarjobb.
Vi hoppas att studenterna som deltog har fått en bättre inblick i vilka karriärvägar som finns under och efter studierna och att företagsrepresentanterna som deltog fick möjlighet att knyta nya kontakter inför framtida anställningar.
Arrangörerna bakom kvällen var förutom oss och Byggföretagen även Structorstiftelsen, programföreningen VOFF och programföreningen Arktis. Tack för ett bra samarbete!
Tack även till Linh Paul, Civilingenjörsstudent inom Arkitektur på Luleå tekniska universitet som fotade och filmade under kvällen, och tack alla deltagare som kom och gjorde kvällen så bra – tillsammans bygger vi Norrbotten!