12.04.2016

Ny i styrelsen

Årsmötet i Norrbottens Byggmästareförening har valt en ny styrelse och för första gången någonsin är en kvinna invald. Lena Lindgren från KA Ställningar i Luleå är ny suppleant i styrelsen.

“Det är fantastiskt kul att jag fått förtroendet att representera och ge röst åt de lite mindre företagen i föreningens styrelse. Vi är ju en liten förening med massor av kompetens och energi, som ska kanaliseras rätt för att vi ska utvecklas och bli ännu bättre på att stärka byggbranschen i länet. Jag går in i det här hedersuppdraget utan historisk belastning och jag kommer att jobba för att vi ska fortsätta att ha högt till tak och kunna ha inspirerande diskussioner om föreningens utveckling och framtid.”, säger Lena Lindgren

Den nya styrelsen:

Ordinarie

Örjan Johansson, Skanska Sverige AB                            
Stefan Erixson (v ordf), Nåiden Bygg AB                            
Dan Lindbäck,Bergenudds Byggnads AB
Peter Åkerström, Peab Svergie AB
Mats Eklund (ordf),  NCC Construction Sverige AB
Erik Lindbäck, Lindbäcks Bygg AB                            
Urban Nilsson, Berggren & Bergman AB                                                       

Styrelsesuppleanter

Lars Englund, SA Englund AB
Lena Lindgren, KA Ställningar i Luleå AB
Peter Fahlblom,  HÖ Allbygg AB